ИНФОРМАЦИЯ
-
Акула
Акулообразни или популярно известни като Акули са над разред хрущялни риби от подклас Пластинчатохрили . Отличават се с издължено торпедовидно тяло и характерно разположена уста в долната част на главата. Най-ранните доказателства за съществуването на акули са датирани от отпреди около 420 милиона години, т.е. преди времето на динозаврите.
-
Косатка
Косатката е най-големият представител на семейство Делфинови. Среща се във всички океани и е бозайникът с най-голям ареал, след човека. Косатката е хищник и се храни с риба, костенурки, птици, тюлени, акули и дори други млади или дребни китове. Това поставя косатката на върха на морската хранителна верига.
-
Морски лъв
Морските лъвове са подсемейство Ушати тюлени, големи морски хищници от подразред Перконоги.
-
тюлен
Същинските тюлени, наричани още Безухи тюлени, са морски бозайници от групата на Перконогите, разред Хищници . Тюлените са отлично приспособени за воден начин на живот. Тялото им е издължено, с много гъвкав гръбначен стълб и къси крайници, наподобяващи перки. Безухи се наричат, защото нямат външно ухо.
-
Морж
Моржовете са едри морски бозайници от групата на Перконогите, единстМъжките моржове са едни от най-едрите перконоги и съответно хищници. Достигат на дължина до 4 м. и през зимата, когато подкожният им слой мазнини е най-дебел, могат да достигнат тегло от 1600 кг. Женските са по-дребни. И двата пола имат силно развити горни кучешки зъби - характерните моржови вени представители на монотипичното семейство Моробивни от кост, по-твърда от слоновата.
-
Морска костенурка
Морските костенурки (Cheloniidae) са семейство влечуги от разред Костенурки . Срещат се във всички топли морски води на тропическите океани. В България са забелязвани два вида:
-
Мурена - морска змиорка
Лошата репутация на мурените идва от древните времена. Някои гастрономи в стария Рим толкова обичали месото им, че рибарниците им били постоянни с тях. Разказват дори, че за храна на мурените хвърляли роби. Тези риби имат характерна издължена форма, която напомня тялото на змия; те нямат коремни перки, а главата им е триъгълна. Устата им е въоръжена със здрави зъби, особено в предната част на небцето, където се намират няколко леко извити конични зъба. Отровата на морските змиорки (конгри) и на мурените се съдържа в кръвта им: 0,5куб.см от тази кръв е достатъчна, за да умъртви заек. Раните от ухапване на мурена са особено опасни и поради вторичните усложнения: ако се инфектират, те зарастват много бавно. При все това мурените съвсем не изглеждат толкова жестоки, колкото се говори
-
Делфин
Делфините са семейство морски бозайници от разред Китоподобни. Думата делфин идва от гръцкото δελφίς , което ще рече с утроба, т.е те не са риби, а бозайници, чието самостоятелно развитие е започнало преди около 10 милиона години, през периода на Миоцена.
-
Октопод
Октоподи е разред главоноги мекотели. Имат скъсено тяло, което достига дължина до 4-5 м. Около устата имат 8 пипала, които са покрити от едната страна със смукала. Пълзят по дъното или плават като изхвърлят мастилена течност със защитна цел. Обитават по-топлите морски води (в Черно море не се срещат). Оплождат се вътрешно чрез т. н. хектокотилно рамо. То представлява израстък на третото дясно пипало, от което се вкарват сперматозоидите в тялото на женската. Октоподите са хищни животни-хранят се с риба, ракообразни и морски мекотели. Интересното при тях е, че имат 3 сърца . Женските октоподи се грижат за поколението си. Те движат водата около яйцата (за да се осигурява постоянен приток на кислород) и ги пазят от врагове.
-
Скатоподобни
Скатоподобни (Ромбоподобни) са разред Хрущялни риби. Според най-разпространената класификация разредът се дели на 4 семейства.
-
Рак
Ракообразните (Crustacea) са подтип безгръбначни трипластни животни от тип членестоноги. Тялото им е съставено от главогръд и коремче. Имат пет чифта крака, два чифта пипала и опашка за ходене и плуване. Живеят във водата и (рядко) на сушата. Предният чифт крака служи за хващане и раздробяване на плячката. Дишат почти винаги с хриле. Главата им е съставена от пет слети членчета и носи три двойки челюсти. Повечето видове са свободно живеещи, но са известни и паразити.
-
Медуза
Медузите са безгръбначни животни от тип мешести, обитаващи солените, или много по-рядко, сладките води. Те са сред първите многоклетъчни животни. Медузите са се появили преди повече от 700 милиона години.
-
Рапан
Рапанът е хищен морски охлюв от род Рапана на семейство.
-
Игложка - морска звезда
Иглокожите известни още като Бодлокожи, са тип безгръбначни трипластни организми от царството на животните. Характерни за тях са вътрешният варовит мезодермален скелет и петлъчевата радиална симетрия на тялото. Ларвите обаче имат двустранна симетрия. Всички видове са морски дънни обитатели. От всички типовете, които нямат сухоземни или сладководни представители, Иглокожи е най-голям. Известни са вкаменелости от камбрийския период. Днес типът Иглокожи включва около 7000 вида, като други 13 000 вида са изчезнали.
-
Корали
Коралите са клас морски мешести организми, които съществуват като малки полипи, обикновено под формата на колония от много идентични индивиди. Част от коралите, които отделят калциев карбонат, за да си изградят външен "скелет", са отговорни за създаването на коралови рифове.
-
Морски цветя
Пясъчната лилия е вид луковично растение от семейство Кокичеви. Това е един красив крайморски растителен вид наричан още Царицата на цветята или Морски нарцис. Пясъчната лилия е застрашена от изчезване. Тя е защитено природно растение.